Ironie českého vzdělávání: Duální Systém jako zářivá naděje

Ironie českého Vzdělávání: Duální Systém jako zářivá naděje

V dnešní uspěchané a dynamické době si České školství stále udržuje svoji jedinečnou pozici v rámci ostatních vzdělávacích systémů. Zatímco ve světě se již prosazují nové trendy a inovace, naše země klidně pokračuje v prapodivném přesvědčení, že „co se osvědčilo před sto lety, je stále validní“. Jak náš duální systém vzdělávání zapojuje soukromé firmy do středoškolského vzdělávání a jakými tajemstvími obohacuje naši společnost?

Společné cesty vzdělání a praxe: Nebo spíše kolonizace?

Nejprve, nesmíme zapomenout na to, jak duální systém krásně prolíná vzdělání a praxi. Naši středoškoláci se inspirují tím, jak rychle a účinně mohou přispět k plnění pracovních úkolů, které je ve firmách čekají. A když se k tomu připojí firemní ambasador brandu, vzniká inspirativní prostředí. Co může být inspirativnějšího než vidět, jak se základy matematiky uplatňují při balení e-shopových zásilek nebo jakým způsobem se sebeúctou přijímá pokornou práci deliveryboye? Není však na místě označovat duální systém pouze za druh praxe, ale za druh strategie rozvoje společnosti. Kde jinde se světy firem a školství mají nejvíce prolínat? Střední a velké podniky jsou přece jenom svou strukturou blízké struktuře vedení střední školy a dá se usoudit, že oba světy jsou si blízké.

Mentorství aneb Když náš šestnáctiletý genius učí CEO

Duální systém vzdělávání nám také nabízí jedinečnou příležitost zapojit středoškoláky přímo do firemního prostředí, kde se mohou stát cennými mentory pro zkušené manažery. Oba světy, jak jsou si blízké, se od sebe mohou mnohému naučit a také, mohou si předat v rychle měnícím se HR prostředí zpětnou vazbu. Protože co by třicátník s desetiletou kariérou ve firmě mohl vědět o moderních technologiích a trendech ve srovnání s osmnáctiletým středoškolákem, který právě ukončil kurz „Jak ovládat Facebook reklamy?“ Mentorství je jistě klíčem k budoucímu úspěchu, zvláště když jsme přesvědčeni, že naše mládež bude brzy neomylný průvodce do podnikatelských záležitostí. A každý CEO, který se k tomu odváží, je vlastně hrdina.

Firmy, Filantropie a Financování

A jak bychom mohli zapomenout na neodmyslitelnou výhodu, kterou duální systém přináší soukromým firmám – čistou filantropii a obětavost, ale i závazek a strategii. Tyto společnosti ochotně finančně podporují středoškoláky. To je správně. Řekněme si to upřímně, kdo by si nepřál zvýšit své zisky tím, že někomu umožní pracovat téměř zadarmo? Ale o tom to úplně není. Nejenže firmy přispívají k vzdělání, ale také se starají o to, aby měla budoucí generace dostatečně vysoké sebevědomí. Ono povědomí o světě a důvěra v to, že mají život businessu ve svých rukách. To je důležité pro rozvoj trhu práce.

Závěrečné Mysli: Konečně jsme Středověkými Trendsettery

Kdyby se někdo před před 20 lety prohlásil, že se středoškoláci stanou levnou pracovní silou pro firmy, asi by ho označili za blázna. Podpora podniků v Československu zakořeněná byla, ale s nástupem volného trhu se vložila zodpovědnost do rukou samotných firem. To je však pro firmy opravdu okrajová záležitost, která netvoří to přímý zisk. Jsou však firmy, které již na to přišly. Takže ano, duální systém vzdělávání v České republice je bezpochyby jedním z nejzajímavějších nutných experimentů, které následují světové trendy. Ale nikomu se do něj příliš nechce, proto si myslím, že je to ironie českého vzdělávání.