Jaký je rozdíl mezi učitelem, mentorem a koučem?

Pro mnoho z nás je běžné, že si zaměňujeme pojmy mentoring, výuka a koučování. Pochopení rozdílů mezi nimi však může způsobit revoluci ve způsobu, jakým přistupujeme k cestám učení a osobního růstu. Znát rozdíl mezi těmito třemi přístupy není cenné jen v manažerské praxi nebo ve vzdělávání obecně, ale je cenná ve všech aspektech života, bez ohledu na to, zda jsme učitel nebo student.

Každý v našem týmu COLLEGIA se dobře orientuje v klíčových aspektech a rozdílech mezi mentoringem, výukou a koučováním pro děti, studenty, dospívající a dospělé. A přestože náš tým využívá všechny tři přístupy, klademe větší důraz na to, abychom byli mentory všem našim studentům a klientům, a to z velmi dobrého důvodu. Pokračujte ve čtení, abyste zjistili proč.

ROLE UČITELE
Výuka ve své základní formě zahrnuje poskytování strukturovaných a plánovaných informací, které umožňují studentům dosáhnout konkrétního cíle. Toto je hlavní přístup používaný ve školách a univerzitách, kde se skupiny studentů musí naučit stanovený učební plán, který byl navržen s ohledem na cíl, spíše než aby byl navržen na základě potřeb každého jednotlivého studenta. Výuka probíhá v kontrolovaném prostředí, kde si studenti mohou procvičovat mechaniku určitého procesu metodou pokusů a omylů, dokud se jim nepodaří úspěšně dosáhnout stanoveného cíle.

Co odlišuje výuku od mentoringu a koučování, je to, že komunikace mezi učitelem a studentem se zaměřuje pouze na konkrétní koncepty, příklady a cvičení související s konečným cílem. I když to může pomoci, učitel nemusí vytvářet úzký vztah se studenty, protože vztah je založen na strukturovaném procesu krok za krokem, jak dosáhnout cíle. Mezi příklady patří výuka mechaniky pro konkrétní uchopovací pohyb nebo úder nebo výuka studentů, jak vyřešit matematickou rovnici nebo hrát na hudební nástroj.

Jednoduše řečeno, učitelé studentům ukazují, jak něco DĚLAT.

ROLE KOUČE
Na rozdíl od výuky se koučování odehrává v reálném prostředí, kde kouč spoléhá na své vlastní zkušenosti, aby pomohl studentovi přizpůsobit se a zlepšit jeho výkon na základě jedinečných výzev, kterým čelí. To znamená, že místo toho, aby se kouč spoléhal na navržený plán a scénář jako učitel, musí využít své vlastní zkušenosti ke zlepšení schopnosti studenta překonat jedinečnou překážku nebo dosáhnout cíle v reálném světě.

Kouč se proto zaměřuje jak na cíl jako učitel, tak i na studenta.

Stejně jako při výuce se komunikace mezi koučem a studentem zaměřuje na základní koncepty a klíčové body procesu a konečného cíle, ale odlišuje ji potřeba přizpůsobit lekce osobnosti a schopnostem studenta sledováním jeho výkonu, prováděním vlastních úprav. a přezkoumání všech jedinečných lekcí, které jsme se v tomto procesu naučili. Postupem času je třeba vybudovat mezi koučem a žákem vztah, kdy je kouč obeznámen se specifickými schopnostmi a pokroky žáka při plnění stanovené aktivity.

Koučovací přístupy jsou běžné v soutěžních sportech a bojových uměních, kde potřebujeme zkušené rady, jak se stát lepšími než konkurence. Životní koučové jsou také dalším skvělým příkladem, protože jsou to lidé, kteří pomáhají ostatním směřovat ke konkrétním životním cílům, jako je zlepšení jejich vztahů nebo aspektů jejich kariéry.

ROLE MENTORA
Na rozdíl od učitele a kouče, kteří se zaměřují na dosažení cílů studentů v konkrétní oblasti, mentor působí jako důvěryhodný poradce svěřence. Je to někdo, kdo hraje větší, zastřešující roli v životě studenta tím, že mu pomáhá rozvíjet budoucí vizi toho, kým se chce stát, a zároveň mu pomáhá stanovit si cíle a zůstat motivovaný k naplnění této vize. Mentoři jsou také známí tím, že poskytují vodítko při výzvách a důležitých rozhodnutích, kterým pravděpodobně v životě bude čelit kdokoli.

Komunikace mezi mentorem a svěřencem není plánována ani skriptována jako v případě učitele a není omezena pouze na jednu oblast nebo cíl, jako je tomu u kouče. Mentor bude aktivně reagovat na jakékoli potřeby svěřence a tyto rozhovory obvykle vede mentorovaný, když klade otázky a hledá rady ohledně čehokoli, s čím se v danou chvíli potýká. Tento přístup je zaměřen na pomoc svěřenci rozvíjet sebedůvěru, sebeúctu a naučit se interpersonálním dovednostem, které mohou využít v jakékoli oblasti života.

Spíše než na konkrétní cíl nebo proces se mentor zaměřuje na a pomáhá rozvíjet cestu jednotlivce k naplnění tím, že chápe, co je pro něj jako jednotlivce důležité.

Mentor povzbuzuje svěřence, aby hovořili o svých osobních hodnotách, a prostřednictvím těchto rozhovorů identifikují, co je pro svěřence důležité a co mohou od života chtít. Mentoři pak pomáhají svěřenci najít emocionální rovnováhu